Świerzb u dzieci

Zakażenie wywołane przez świerzbowca ludzkiego najczęściej dotyka dzieci w wieku szkolnym ale zdarza się również u niemowląt. Roztocza przenoszą się poprzez kontakt z przedmiotami oraz bezpośredni kontakt między dziećmi ale również źródłem zakażenia może być dorosły.

Objawy, które wskazują na zakażenie to m.in.: silny świąd nasilający się w nocy lub po kąpieli, pojawienie się swędzących pęcherzy pękających po drapaniu, łuszczenie zgrubiałej skóry. Często dochodzi również do wtórnego zakażenia bakteryjnego, co powoduje wysypkę oraz powiększenie węzłów chłonnych. U niemowląt zwykle świerzbowiec atakuje fałdki skóry, pachy, pachwiny, również między palcami rąk, na szyi, głowie, okolic pępka. U nieco starszych dzieci pasożyt może pokazać się na dłoniach i podeszwach stóp. Długo nieleczone zakażenie oprócz bardzo niemiłych dolegliwości, które mogą występować nawet całe życie, może wywołać epidemię w szkole. Środowisko szkolne sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się roztoczy, dlatego ważna jest bezzwłoczna reakcja rodziców na pojawiające się u ich dzieci pierwsze objawy.

Wczesne rozpoznanie świerzbu ułatwia leczenie i jest mniej dokuczliwe dla dziecka, dlatego tak ważne jest nielekceważenie pierwszych sygnałów i zgłoszenie się do lekarza. Terapia dodatkowo powinna zostać przeprowadzona przez wszystkich członków rodziny. Oprócz przyjmowania leków zaleca się częstą zmianę bielizny, ubrań, pościeli, ręczników i pranie ich w wysokiej temperaturze. W szczególności zadbajmy o dokładne umycie zabawek i innych przedmiotów z, którymi mają kontakt nasze dzieci.

Właściwe przestrzeganie higieny osobistej, codzienna kąpiel, mycie rąk, ubrań, ręczników oraz miejsca snu, zmniejsza ryzyko zakażenia i jest najlepszą metodą walki ze świerzbem. Uczmy tego swoje dzieci a zarówno one jak i my unikniemy wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Podobne tematy

  • Swierzb - podstawowe informacje Świerzb jest schorzeniem dermatologicznym, który najczęściej występuje
  • Czynniki ryzyka Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zakażenia są złe warunki sanitarne
  • Zdjęcia świerzbu Świerzbowiec jest podstępnym przeciwnikiem. Zanim pojawią się pierwsze zmiany na skórze
  • Metody leczenia W ostatnim stuleciu nastąpił ogromny postęp, jeśli chodzi o metody leczenia świerzbu
  • Jak uniknąć? Najlepszą i niezastąpioną metodą uniknięcia świerzbu jest profilaktyka