Świerzb objawy

Cechą charakterystyczną dla świerzbu jest uporczywy świąd, nasilający się w porze nocnej, pod wpływem rozgrzania ciała w pościeli (powoduje to uczynnianie się świerzbowców). W typowej lokalizacji, zwłaszcza na bocznych powierzchniach palców rąk, można stwierdzić nory świerzbowcowe, tj. korytarze ryte przez samiczki w warstwie rogowej naskórka, długości od kilku do kilkunastu milimetrów, uwidoczniające się lepiej po posmarowaniu nalewką jodową, gdyż rozluźnione komórki warstwy rogowej silniej chłoną jod.

Bardzo dokuczliwe swędzenie jest przyczyną drapania w wyniku, którego powstają zadrapania tzw. przeczosy, oraz dochodzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych. Ponadto na skórze występuje osutka, czyli wysypka grudkowo - pęcherzykowa, w postaci grudek i plam, zlokalizowana w charakterystycznych miejscach.

Najczęstszym umiejscowieniem są: palce rąk, nadgarstki, zgięcia i fałdy skórne, tułów (zwłaszcza okolice pępka, brodawek sutkowych u kobiet, a okolice płciowe u mężczyzn) oraz pośladki. Na skórze prącia nierzadko stwierdza się zmiany guzkowe.

Świerzb nie zajmuje: pleców (okolica międzyłopatkowa) i twarzy (z wyjątkiem świerzbu norweskiego i odmiany odzwierzęcej). U osób dbających o higienę objawy świerzbu mogą być trudno uchwytne, a nory wykonane przez świerzbowce niedostrzegalne. U dzieci charakterystyczne jest zajęcie dłoni i podeszew. Okres trwania zależy od nasilenia świerzbu.

Rozpoznanie choroby skóry u dzieci lub alergików jest szczególnie trudne. Często pierwsze symptomy jest dość łatwo pomylić z objawami alergii. Błędnie postawiona diagnoza sprawia, że leczenie jest nieskuteczne. Dodatkowo zażywane leki mogą osłabić i tak obniżoną odporność organizmu, co sprzyja dalszemu rozwojowi choroby. Dlatego zaleca się w trudnych do rozpoznania sytuacjach skierowanie chorego na badanie mikroskopowe. Ma ono na celu potwierdzenie lub obalenie diagnozy, postawionej przez dermatologa, który podejrzewa u pacjenta zakażenie świerzbowcem.

Podobne tematy

  • Swierzb - podstawowe informacje Świerzb jest schorzeniem dermatologicznym, który najczęściej występuje
  • Czynniki ryzyka Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zakażenia są złe warunki sanitarne
  • Zdjęcia świerzbu Świerzbowiec jest podstępnym przeciwnikiem. Zanim pojawią się pierwsze zmiany na skórze
  • Metody leczenia W ostatnim stuleciu nastąpił ogromny postęp, jeśli chodzi o metody leczenia świerzbu
  • Jak uniknąć? Najlepszą i niezastąpioną metodą uniknięcia świerzbu jest profilaktyka